Čaká nás katastrofický scenár? Odborník NASA upozorňuje na stret asteroidu so Zemou

V prípade, že by k niečomu podobnému došlo, majú vraj odborníci dve možnosti.

Jeden z najvyšších predstaviteľov Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jim Bridenstine varuje, že ľudstvo by malo začať brať vážne hrozbu asteroidu, ktorý by mohol zničiť našu planétu. Píše Sky News.

Bridenstine tvrdí, že kolízie asteroidu so Zemou sa stávajú omnoho častejšie, ako si ľudia myslia. Domnieva sa, že takéto obavy sa stále nepovažujú za vážne. Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že k takýmto kolíziám bude dochádzať priemerne každých 60 rokov.

Najnovšie jeho vyhlásenia prichádzajú počas toho, ako NASA uskutočnila planetárne cvičenie, v ktorom simulovali stret asteroidu s planétou, pričom merali aj rýchlosť a trajektóriu objektu.

V prípade, že by k niečomu podobnému došlo aj v skutočnosti, majú odborníci podľa Bridenstina dve možnosti - pokúsiť sa zabrániť kolízii odrazením asteroidu alebo evakuovať oblasť, do ktorej by teleso mohlo naraziť.

Experti na astronómiu varovali pred tým, aby sa mohutné asteroidy ničili jadrovými zbraňami, nakoľko by síce došlo k ich roztriešteniu na malé časti, zároveň by to však mohlo ohroziť ľudstvo.

Najpravdepodobnejšie sa zatiaľ javí evakuácia ľudí z oblasti, ktorá by nárazom asteroidu s priemerom do 50 metrov bola postihnutá.

Podľa Jima Bridenstina sme za uplynulé storočie zaznamenali tri ničivé dopady asteroidov, naposledy sa tak stalo pred šiestimi rokmi v ruskom Čeľabinsku.

Meteor tam explodoval a zranil stovky ľudí. Tí mali ťažké popáleniny, jeho následky pocítili aj budovy, na ktorých boli rozbité okná. Podľa vedcov by asteroid väčších rozmerov narobil ešte väčšiu škody.

Pre zaujímavosť, vedcom sa podarilo zistiť, že asteroid sa nachádzal 29 kilometrov nad zemou a jeho rýchlosť dosahovala 64-tisíc kilometrov za hodinu (19 kilometrov za sekundu).

Ide o najväčší stret telesa so Zemou po prvý raz od roku 1908, kedy explodujúca kométa zničila dvetisíc štvorcových kilometrov lesa vo východnej časti ruskej Sibíri.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.