Zabudnite na med a zdravé sladidlá: Nová štúdia zmietla zaužívané teórie zo stola

Had s troma očami
Zdroj: shutterstock

Odborníci testovali 223 rôznych produktov.

Ak patríte medzi tých, ktorí namiesto cukru uprednostňujú med či iné zdravšie alternatívy, najnovšia štúdia váš pohľad možno zmení. Píše Daily Mail.

Agávový sirup, trstinový cukor, hnedý cukor alebo kokosový cukor sú vraj často mylne považované za zdravú náhradu klasického bieleho cukru.

Tieto prírodné cukre totiž stále spadajú pod voľné a ich denná spotreba by sa mala obmedziť na maximálne 30 gramov, nakoľko hodnota cukru v nich je zhruba porovnateľná s bielym cukrom.

Rôzne cereálie či sušienky na raňajky môžu obsahovať až 25-krát viac prísad ako cukor, med či sirup. To môže spôsobovať rôzne ochorenia a zdravotné problémy od obezity cez cukrovku, rôzne druhy rakoviny až po zubný kaz.

Odborníci na londýnskej univerzite testovali 223 rôznych produktov, ktoré obsahujú med, sirup a cukor a zistili, že med sa môže nachádzať až v 86 percentách vo forme voľného cukru, ktorý sa pridáva do rozličných nápojov a potravín.

Taktiež sa objasnilo, že v javorovom sirupe je až 88 percent voľne používaného cukru. Pridaním siedmich gramov medu do čaju automaticky pridáme šesť gramov voľného cukru a k tomu štyri gramy stolového cukru.

Jedna porcia čistého javorového sirupu (asi 15 mililitrov) obsahuje až trinásť gramov cukrov, len o trochu menej ako 15 gramov klasického bieleho cukru.

„Som sklamaný z toho, že sa spoločnosti chvália produktmi obsahujúcimi med, pretože vedia, že med a sirupy majú takmer rovnako vysoké hodnoty cukru ako stolový cukor. Radíme preto sladiť čo najmenej, ako sa len dá," hovorí vedúci tímu, doktor Kawther Hashem.

Dospelí by nemali konzumovať viac ako 30 gramov cukru denne, čo odpovedá asi siedmim kockám bieleho cukru. Deti vo veku od sedem do 10 rokov by nemali denne konzumovať viac ako 24 gramov, teda približne šesť kociek cukru.

Odborníci varujú, že neexistujú priame dôkazy, ktoré by potvrdzovali prospešnosť medu na zdravie. Deje sa tak len na základe štúdií, ktoré niečo podobné považujú za správne.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti