Chaos vo vesmíre: Čierna diera vystreľuje častice a pohlcuje všetko v jej okolí

profimedia-0430267614.jpg
Zdroj: shutterstock

Okolo diery sa nachádza rotujúci disk s dĺžkou približne desať miliónov kilometrov.

Výskumníci z Medzinárodného rádioastronomického výskumného centra ( ICRAR ) informovali, že čierna diera, vzdialená asi osemtisíc svetelných rokov od Zeme, sa správa veľmi znepokojivo.

V jej jadre je enormná gravitačná sila, ktorá doslova ťahá k sebe všetko v okolí. V404 Cygni, ako dieru vedci pomenovali, je deväťkrát väčšia ako Slnko, pričom energiu čerpá z neďalekej hviezdy.

Okolo diery sa nachádza rotujúci disk s dĺžkou približne desať miliónov kilometrov, z ktorého doslova vystreľujú prúdy rýchlo sa pohybujúcich častíc, pričom zmeny smeru sa dejú radovo v minútach.

„Sme doslova uchvátení z toho, čo sme videli. Ide o veľmi nečakanú udalosť," hovorí Greg Sivakoff, jeden zo spoluvýskumníkov.

Tento čudný jav je podľa tímu dôkazom účinkov známej teórie relativity od Alberta Einsteina. Tá tvrdí, že obrovské objekty, ako napríklad čierna diera, môžu narušiť priestor a čas, rýchlosť je však v tomto prípade zarážajúca.

Zdroj: Twitter/ICRAR

Podľa vedcov rýchlosť pohybu v tejto čiernej diere je zhruba len o 60 percent pomalšia ako je rýchlosť svetla. Obežná dráha čiernej diery nie je totožná s dráhou jej priľahlej hviezdy, čo deformuje rotujúci disk okolo čiernej diery. To vytvára vlnový efekt.

"Kedykoľvek, keď nastane nesúlad medzi rotáciou čiernej diery a časticami, ktoré pohltí, môžeme očakávať jej veľmi rýchle napĺňanie," varuje doktor Anderson, člen výskumného tímu.

"V tom prípade by mohlo dochádzať k mnohým svetelným výbuchom a tvorbe supermasívnych čiernych dier, ktoré sa vypĺňajú veľmi rýchlo. Hrozí aj výbuch hviezd," doplnil.

V404 Cygni po prvý raz identifikovali ako čiernu dieru v roku 1989, kedy došlo k veľkému výbuchu a žiareniu. Predtým sa tak stalo v rokoch 1938 a 1956. Naposledy táto čierna diera explodovala v roku 2015, pričom jav trval dva týždne.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.