Drony ako pomocníci v zdravotníctve: Žene doručili obličku priamo na operačnú sálu

Donald Trump a Peter Pellegrini
Donald Trump a Peter Pellegrini Zdroj: TV Markíza

Niektorých amerických lekárov úspešný test nadchol. Iní majú pochybnosti.

Drony dnes už bežne nakrúcajú zábery, monitorujú citlivé objekty, či doručujú poštu. Tu sa ale ich možnosti nekončia. Pozrite sa na premiéru, ktorú má úspešne za sebou americký tím. Dron sa tentoraz podieľal na záchrane života.

Dron niesol mimoriadne cenný náklad. Pacientke, ktorá už čaká na operačnej sále, doručil obličku. Celý - takmer 10 minút trvajúci let z jednej nemocnice v Baltimore do druhej veľmi ostro sledoval celý tím ľudí. Až do momentu, keď dron bezpečne pristál.

Dron je vyrobený presne na tento účel. Má v sebe systémy, ktoré orgán non stop monitorujú a udržiavajú ho v ideálnych podmienkach.

Pri transplantáciách je čas kľúčový faktor. Orgány môžu zlyhať a pacientom, ktorí na ne čakajú, ide o život. Preprava helikoptérou je náročná na prípravu a drahá. Drony sa preto javia ako sľubná možnosť. Niektorých amerických lekárov úspešný test nadchol. Iní majú pochybnosti.

V tomto prípade išlo všetko podľa plánu. Pacientka, ktorej transplantovali obličku dopravenú dronom, je už doma. Operácia bola bezproblémová.


BALTIMORE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Transplantácia

Dôležité udalosti