Za vzácnu českú dvestovku môžete dostať tisícky eur. Nemáte ju doma?

Raritné dvestokorunáčky síce postupne sťahujú pre zásadnú chybu, no stále sú v obehu.

Informácia o vzácnej českej desaťkorune vyvolala u našich západných susedov veľký záujem. Česi masovo rozbíjali prasiatka a prehľadávali peňaženky. Kto ju vlastní, mohol za ňu dostať až 30-tisíc českých korún (1200 eur).

Česká národná banka však následne zverejnila ešte zaujímavejšie informácie. V obehu sa totiž stále nachádzajú aj vzácne dvestokoruny. Je ich výrazne menej, ako spomínaných mincí, a ide tak o oveľa väčšiu raritu. Odráža sa to aj na ich hodnote, ktorá môže byť až 400-tisíc korún (15-tisíc eur). Rovnako ako vzácne desaťkorunáčky, aj tieto bankovky vznikli v roku 1993. Píše o tom portál tn.cz.

Ako spoznáte vzácnu dvestokorunu?

Raritné dvestokorunáčky síce postupne sťahujú pre zásadnú chybu, no stále sú v obehu. Na strieborný pásik, na ktorom je na drvivej väčšine dvestoviek mikropísmom napísané 200 Kč alebo 200 Kčs, sa pri tlači omylom dostal nápis Republique du Zaire.

V rovnakej tlačiarni totiž vtedy tlačili aj bankovky pre túto africkú krajinu, ktorá dnes nesie názov Konžská demokratická republika. Ďalším rozdielom oproti bežným bankovkám je umiestnenie roku tlače. Zatiaľ čo rok 2018 sa na nových bankovkách nachádza v ich hornej časti, rok 1993 by mal byť na raritnej bankovke dole vedľa strieborného pruhu.

PRAHA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Numizmatika

Dôležité udalosti