Prebral sa z kómy a zistil, že mu amputovali končatiny. Všetko sa začalo návštevou u zubára

tacky.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Aby dokázali platiť účty a dlhy, predali dom. Rodina sa však zomkla a zlé obdobie dokázala ustáť.

Angličan, ktorý prežil otravu krvi, sa po prebratí z kómy dozvedel, že mu amputovali všetky končatiny a odstránili časť tváre. Smutný príbeh sa začal ešte v roku 1999, keď Tom Ray (vtedy mal 38 rokov) navštívil svojho zubára, aby mu odstránil z chrupu zubný kameň.

Na ďasnách mu vtedy nástrojom na odstránenie kameňa urobil zubár malú ranku. Ako sa však ukázalo o niekoľko dní neskôr, pacienta to takmer stálo život. Píše o tom portál Daily Mail.

Neprešiel ani týždeň a Tom vážne ochorel. Ako sa dozvedel neskôr, samotné poranenie ďasien nebol až taký problém, no k tomu sa pridala aj chrípka, čo oslabilo jeho imunitu a dostal silnú otravu krvi. Do nemocnice ho previezli po kolapse organizmu - mal vysokú teplotu a zvracal. Lekári dlho nevedeli prísť na to, čo mu je. Čas plynul a vyzeralo to tak, že to Tom neprežije. V poslednej chvíli však zistili, že ide o „obyčajnú" otravu krvi.

Otrava však už bola v natoľko pokročilom štádiu, že jediným riešením bolo uviesť pacienta do umelej kómy. Prebrali ho z nej až po troch mesiacoch, Tom tak zmeškal narodenie svojho druhého dieťaťa. Najhoršie však bolo, že mu museli amputovať všetky končatiny - nohy od kolien nižšie a ruky od lakťov. Otrava napadla aj časť tváre v oblasti úst, ktorú mu museli takisto odstrániť.

Tom navyše po zobudení trpel amnéziou - nevedel, kto je a nespoznával ani svojich najbližších. „Keď som otvoril oči, pri mojej posteli sedela nádherná žena s bábätkom. Predstavila sa ako moja žena," spomína Tom na prvé momenty po návrate do života.

Keď ho previezli domov, upadol do hlbokej depresie. Dcéra Grace ho nespoznala a tvrdila, že nie je jej otec, čo mu spôsobovalo obrovskú bolesť na duši. Všetko ho museli učiť odznova a zároveň si musel zvykať na končatiny s protézou.

Manželka, aby sa o neho mohla starať, musela dať v práci výpoveď. Aby dokázali platiť účty a dlhy, predali dom. Rodina sa však zomkla a zlé obdobie dokázala ustáť.

„Nič z toho sa nemuselo stať, keby si doktori všimli očividné príznaky otravy krvi, ktoré môj organizmus vykazoval. Hlavný problém však bol v tom, že sa dlhé hodiny čakalo na výsledky krvných testov. Dlho nevedeli, čo mi je, tak ma odložili bokom. V podstate ma takmer nechali umrieť. Takéto prípady sa budú opakovať dovtedy, kým sa nezačne niečo robiť s preťažovaním nemocničného personálu," uviedol Tom pre rádio RCN.

Ťažký životný príbeh Angličana si všimol aj filmársky priemysel a v roku 2016 o ňom vznikol film „Starfish" (Hviezdica).

RUTLAND/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zubári

Dôležité udalosti