V Stredozemnom mori vzniká nový ostrov z plastu. Najviac odpadu produkujú tieto krajiny

Simona Krainová
Zdroj: shutterstock/Xavier Boulenger

Veľké kusy plastu môžu zraniť morské živočíchy, no najväčší problém predstavujú mikroskopické častice, ktorých je v Stredozemnom mori rekordné množstvo.

V Stredozemnom mori vznikol nový ostrov. Jeho pôvod však nie je vulkanický, tvoria ho tisíce ton plastu. Podľa odborníkov síce ide o dočasný jav, no v uplynulých rokoch sa situácia opakuje a ostrov je stále väčší. Odpad sa koncentruje medzi ostrovmi Korzika a Elba a môžu za to morské prúdy, ktoré ovplyvňuje nepriaznivé počasie. Samozrejme, hlavným vinníkom je človek. Píše o tom francúzska verzia portálu The Local.

Už vlani Svetový fond na ochranu prírody (WWF) varoval pred zamorením Stredozemného mora odpadom. Podľa zverejneného výskumu tvoria až 95% z tohto odpadu práve plasty.

„Prúdy v severozápadnej časti Stredozemného mora sú organizované tak, že voda ide smerom nahor pozdĺž pobrežia Talianska, a keď sa dostane k ostrovu Elba, nemôže ďalej pokračovať a smeruje ku Korzike. Preto je tam väčšia koncentrácia odpadu. Keď je zlé počasie a fúka silný severovýchodný vietor, prináša more ku korsickému pobrežiu obrovské množstvo odpadkov," vysvetlil pre portál Francebleu Francois Galgani z francúzskeho výskumného inštitútu Ifremer.

Najviac odpadu pochádza z Turecka a Španielska. Veľkými znečisťovateľmi sú aj Egypt a Francúzsko. Najviac odpadkov sa do mora dostane v lete. Oproti zvyšku roka ide o 40-percentný nárast.

Veľké kusy plastu môžu zraniť morské živočíchy, no najväčší problém predstavujú mikroskopické častice, ktorých je v Stredozemnom mori rekordné množstvo. Koncentrácia dosahuje až 1,25 milióna plastových fragmentov na kilometer štvorcový. Ide o štvornásobok množstva, ktoré sa nachádza napríklad v oblasti najväčšieho plastového ostrova v Tichom oceáne.

KORZIKA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpadky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.