Zahynula ružinovská ikona, zadusila sa plastovým odpadom

Volebná miestnosť v Košiciach.
Zdroj: Facebook/Štrkovecké jazero

Len nedávno sa jej vyliahli mláďatá.

„Pred hodinou boli ešte rodina." S týmito slovami sa dozvedeli Ružinovčania smutnú správu. Na bratislavskom Štrkoveckom jazeru zahynula jeho všetkými milovaná ikona. Labuť sa udusila po zjedení plastu, informovala facebooková skupina Štrkovecké jazero.

Kilometrovým okruhom okolo Štrkovca prejdú denne stovky ľudí. Bez ohľadu na počasie. Rybári, bežci, psíčkari, mamičky s kočíkmi, oteckovia s kočíkmi, deti na odrážadlách či kolobežkách, dôchodcovia na nordic walkingu či obyčajnej prechádzke, mladí, starí, ženy, muži, ... Tí všetci sa posledné týždne pristavovali na zákrute pri hoteli.

Sledovali tam totiž hniezdiacu labuť, ktorá vytrvalo v každom počasí sedela na vajciach. Z miesta sa takmer nepohla. Najskôr bola vo vysokom poraste, no ten pred nedávnom vykosili a labuť tam bola doslova vystavená „na obdiv". Či jej samej prospelo, nevedno, ale poctivo sedela ďalej a okoloidúcim sa to páčilo. V bratislavskej betónovej džungli sa cení každý kontakt s prírodou. S údivom sledovali jej vytrvalosť i jej partnera, ktorý ju obetavo zásoboval všetkým, čo potrebovala.

Týždne a týždne neustáleho sedenia. Ružinovčania sa tešili, kedy sa jej konečne vyliahnu malé „škaredé káčatká". Konečne sa tak stalo, no žiaľ, ako sa dnes dozvedeli, táto labuť si ich dlho neužila.

Prečo? Pre nás, pre ľudí, ktorí nie sme schopní spraviť ani tak jednoduchú vec, ako zahodiť odpadok do koša. Pre nás teraz tieto mláďatá budú vyrastať iba s jedným rodičom. A ani to ešte nie je isté.

Ako informoval starosta Ružinova Martin Chren na Facebooku, úrad už o úmrtí informoval Štátnu ochranu prírody (ŠOP), ktorá sa na situáciu plánovala prísť pozrieť. Ak by išlo o uhynutú matku, mladé by vraj museli odniesť do svojej starostlivosti. Neskôr však starosta dodal, že ŠOP skonštatoval: „Vidím, že jeden rodič z páru sa o mladé stará, čo je dobre."

BRATISLAVA/Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Labuť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.