Slováci riešia záhadné svetlá na oblohe. Kto ich videl, stal sa svedkom historickej udalosti

Prví voliči.
Zdroj: Reprofoto/vimeo/Marco Langbroek

Vysvetlenie je však úplne prosté.

V noci sa na oblohe objavili záhadné svetlá a na sociálnych sieťach sa okamžite rozpútala búrlivá diskusia. Zvláštnosťou navyše bolo, že sa pohybovali v jednej línii. Niektorí ľudia si mysleli, že išlo o UFO, iní zas tvrdili, že ide o blížiacu sa cudziu planétu.

Vysvetlenie je však úplne prosté. Americká spoločnosť SpaceX totiž vo štvrtok vypustila raketu Falcon 9 s prvými 60 družicami pre vlastnú satelitnú sieť Starlink, ktorá by mala poskytovať užívateľom na Zemi vysokorýchlostné pripojenie k internetu. Takže to, čo ľudia videli, boli spomenuté družice a stali sa tak svedkami historickej chvíle.

SpaceX Starlink objects train 24 May 2019 from Marco Langbroek on Vimeo .

Celá sieť by mala jedného dňa zahŕňať 12 000 družíc. Raketa mala vyštartovať už minulý týždeň, ale v dôsledku silného vetra i potreby aktualizácie softvéru došlo k odkladu.

Každý zo satelitov váži 227 kilogramov. Mali by obiehať na relatívne nízkej obežnej dráhe vo výške 550 kilometrov. Ich rozmiestnenie bolo úspešne dokončené približne po hodine letu, uviedla spoločnosť SpaceX podľa spravodajskej stanice BBC.

Sieť Starlink bude funkčná už pri aktivácii 800 satelitov, čo si bude vyžadovať viac ako desať ďalších štartov rakety s družicami.

BRATISLAVA/TASR, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SpaceX

Dôležité udalosti