Koniec nočnej oblohy, ako ju poznáme. 12-tisíc družíc Starlink ju navždy zmení

Družice Starlink vypustené na obežnú dráhu
Družice Starlink vypustené na obežnú dráhu Zdroj: Peter Komka/MTI via AP

Len preto, aby sme mali rýchlejší internet, sa už nebudeme na oblohe kochať hviezdami, ale umelými družicami.

Nie je azda na svete nič krajšie, ako hviezdami rozsvietená nočná obloha. Zdá sa však, že tento svet romantikom nepraje. Obloha už nebude nikdy taká, ako ju poznáme milióny rokov. Zmenia ju satelity siete Starlink, ktorých má byť na obežnú dráhu vypustených až 12-tisíc. A to len kvôli tomu, aby sme mali rýchlejší internet, píše portál tn.cz.

Už prvých 60 družíc, ktoré sa na oblohe objavili v uplynulých dňoch, boli viditeľné aj zo Zeme. 

Zdroj: Profimedia

Nočná obloha sa s nástupom väčšieho množstva satelitov premení, aj keď satelity pravdepodobne svetelné znečistenie výrazne nezvýšia. "Svetelné znečistenie si vytvárame rádovo väčšie tu na Zemi. Tie družice sú malé a ich odraz nesvieti tak výrazne, aby nejako významne prispeli k svetelnému znečisteniu. Inak je to s tým, že ak budú družice viditeľné okom - aj keď na hranici schopností ľudského oka a len z tmavých častí našej planéty - naruší to vzhľad prirodzenej oblohy zase o kúsok viac," vysvetľuje Pavel Suchan z Českého astronomického ústavu.

Budeme sa musieť rozlúčiť so súmrakmi, kedy sa na nočnej oblohe postupne objavujú jednotlivé hviezdy. Nebo bude podľa astronóma Petra Horalka pripomínať svetelné diaľnice s pomerne pravidelnými počtami umelých "svetlušiek" prelietajúcich od jedného obzoru k druhému.

"Ich viditeľnosť závisí od polohy človeka na zemeguli, resp. od striedania ročných období. Napríklad v Česku (a teda aj na Slovensku) je najlepšie obdobie pre sledovanie družíc v čase okolo letného slnovratu, kedy Slnko neklesá príliš hlboko pod obzor a mnoho družíc nezmizne v zemskom tieni . Týka sa to ale predovšetkým družíc vo výškach v rádovo niekoľko tisíc kilometrov, alebo družíc, ktoré lietajú nad severným obzorom, kam slnečné lúče dosvitnú aj v priebehu miestnej polnoci," vysvetľuje Horálek.

Naopak, v zimnom období, kedy Slnko zapadá hlboko pod obzor, sú družice pozorovateľné len pár desiatok minút po západe alebo východe Slnka. Družica tak v tomto období príliš nepokazí nočné pozorovanie.

PRAHA/TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obloha

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.