Ignoruje vás vaša mačka? Najnovší výskum odhalil, prečo je tomu tak

Sila ženy: 96. a 97. epizóda
Sila ženy: 96. a 97. epizóda Zdroj: shutterstock

Vedcov zaujímalo, či zviera na svoje meno zareaguje inak, než na prechádzajúce oslovenia, ktoré mali takú istú dĺžku a intonáciu.

Existuje viacero štúdií o inteligencii psov. Na druhej strane, o mačkách je takýchto poznatkov veľmi málo. Ako píše idnes.cz, japonskí vedci sa rozhodli preskúmať aj týchto domácich maznáčikov.

Podoba vzťahov psov a mačiek k človeku je značne odlišná. Zatiaľ čo pes čaká, kým pán povie jeho meno, aby mohol za ním pribehnúť, u mačiek to takto, zdá sa, vôbec nefunguje. Dôvodov, prečo sa na mačkách toľko experimentov nerobí, je celkom prozaický - tieto zvieratá o takéto veci jednoducho nejavia záujem, keďže s vedcami nespolupracujú.

Pre zistenie toho, či mačky rozumejú svojim menám, skúsil japonský výskumný tím iný prístup. Majiteľ alebo výskumník postupne prehral zo skrytého reproduktora päť slov s 15-sekundovými odstupmi, pričom až to posledné bolo meno cielenej mačky.

Vedcov zaujímalo, či zviera na svoje meno zareaguje inak, než na prechádzajúce oslovenia, ktoré mali takú istú dĺžku a intonáciu. Slová vždy nahrali na diktafón a vyslovili s rovnakou dikciou, aby nemohlo dôjsť k nevedomému skresleniu. Reakcie mačiek následne zaznamenali a následne ich popísali vedci, ktorí nevedeli, aký zvuk na danom videu mačke prehrávajú.

Zdroj: TASR/AP

Väčšie množstvo slov bolo dôležité, aby došlo k navyknutiu zvieraťa (na prvé slovo často zareaguje, pretože je to nový podnet, u ďalších ale dôjde k vymiznutiu reakcie). Pokiaľ sa znovu objaví po záverečnom vyslovení mena, je zrejmé, že je pre mačku niečím významné či odlišné.

Presne toto výsledky potvrdili. Mačky na svoje meno reagovali, avšak len typickým mačacím spôsobom: letmým pohybom hlavy alebo uší. Dôležité však je, že vznikla reakcia, či už meno vyslovil majiteľ alebo neznáma osoba.

Pravdepodobne tak šlo o vnímanie slova ako takého a nie o reakciu na známy hlas alebo iný neverbálny či paraverbálny aspekt. „Došli sme k záveru, že mačky dokážu rozlišovať obsah ľudských hlasových prejavov na základe fonematických rozdielov," znie v stanovisku tímu.

Máte doma mačku? Vedci zverejnili štúdiu, po ktorej sa k nej budete správať inak ako doteraz

Výsledky štúdie uverejnil vedecký časopis Nature Scientific Reports, v ktorom sa objavili aj ďalšie spresňujúce zistenia. Mačky v domácnostiach, kde sa ich nachádzalo viac, dokázali rozlíšiť svoje meno od mien ostatných domácich miláčikov.

Čo však vedcov veľmi zaujalo je to, že „kaviarenské mačky" tieto rozlišovacie schopnosti nemali. Od iných mien to svoje nerozoznali, ale od nesúvisiacich slov áno. Je tu predpoklad, že za dištinkciami stojí iná interakcia návštevníkov s mačkami, ktorí môžu mená popliesť alebo sú menej konzistentné s „odmeňujúcim správaním" po ich vyslovení.

Hneď sa natíska teória, prečo je vôbec meno pre mačku dôležité. Často po jeho vyslovení nasledujú pozitívne podnety ako kŕmenie alebo hladkanie. Autori štúdie upozorňujú, že sa z nej nedá vyvodiť, či mačky vnímajú meno ako označenie vlastnej identity alebo len ako signál, že sa blíži niečo pre ne dôležité.

Nech už je to akokoľvek, zdá sa, že títo chlpáči nám naozaj rozumejú, keď ich okríkneme. To, že na to často nereagujú, je jednoducho preto, že nemajú záujem, rovnako tak ako nejavia snahu pomáhať s výskumom vlastnej inteligencie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mačka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.