Máte jedinečnú priležitosť: Pomenujte planétu väčšiu ako Jupiter

Premiéri Peter Pellegrini a Dmitrij Medvedev.
Zdroj: astro.sk

Národná súťaž bude prebiehať od júna do novembra 2019, celkové výsledky vyhlásia v decembri 2019.

Prvýkrát v histórii majú Slováci možnosť vymyslieť oficiálny názov pre exoplanétu - teda planétu, ktorá sa nachádza mimo náš solárny systém. Medzinárodná astronomická únia pridelila každému štátu jednu planétu, ktorej pomenovanie môže ovplyvniť široká verejnosť.

Zdroj: astro.sk

Už viac ako 70 krajín, medzi ktoré patrí aj Slovensko, pripravilo národné kampane umožňujúce širokej verejnosti navrhnúť a potom hlasovať za vybrané pomenovania. Cieľom tejto iniciatívy je tiež vytvoriť príležitosť zamyslieť sa nad tým, aké je naše miesto vo vesmíre a ako by mohla byť Zem vnímaná civilizáciou na inej planéte.

„Po prvýkrát v histórií dostáva Slovensko možnosť pomenovať exoplanétu a jej materskú hviezdu. Je to úžasná príležitosť na chvíľu sa zastaviť pod hviezdnou oblohou a zamyslieť sa nad tým, aké je naše miesto vo vesmíre a kam chce ľudstvo ďalej kráčať," poznamenal Rudolf Gális, národný koordinátor pre vzdelávacie aktivity IAU na Slovensku z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Zapojte sa do súťaže a možno práve váš návrh bude víťazný a stanete sa tak prvou Slovenkou alebo Slovákom, ktorí pomenovali cudziu planétu

Národné súťaže budú prebiehať od júna do novembra 2019 a po záverečnom potvrdení riadiacim výborom IAU100 NameExoWorlds budú celkové výsledky vyhlásené v decembri 2019. Víťazné mená budú používané spoločne s existujúcim vedeckým označením, s náležitým uznaním osobám, ktoré ich navrhli.   

Informácie pochádzajú zo stránky astro.sk.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exoplanéty

Dôležité udalosti